Česta pitanja
Jesam li kandidat za zubne implantate?
Ako ste izgubili jedan ili više zuba zbog traume, propadanja ili bolesti zubnoga mesa, onda možete biti kandidat za ugradnju zubnih implantata. Zubni implantati omogućit će Vam da se smijete, govorite i jedete jednako kao i sa svojim prirodnim zubima. Prilikom samoga zahvata morate biti dobra općega zdravstvenog stanja, ostali zubi prethodno moraju biti sanirani (bez karijesa), te ne smije biti aktivnih bolesti zubnoga mesa. Također, volumen i kvaliteta kosti u koju se planira ugraditi implantat treba biti zadovoljavajući, što se provjerava CT snimkom.
Zašto mi treba zubni implant?
Gubitkom jednoga ili više zuba, pokreće se cijeli lanac zdravstvenih i estetskih promjena. Najočiglednija promjena je ljepota vašeg osmijeha. Manje je očigledan gubitak sposobnosti normalna žvakanja tvrđe hrane te postupno mijenjanje prehrambenih navika. Najozbiljniji problem, pak, javlja se ispod površine - atrofija čeljusne kosti.
Čeljusnoj kosti treba snaga žvakanja koju na nju prenosi zub da bi ostala jaka i čvrsta. Ako toga nema, doći će do atrofije, kao što atrofiraju i mišići kada nema fizičke aktivnosti. Bez zuba i s atrofiranom kosti, vaše lice počne poprimati upali, znatno stariji izgled. Uz pomoć implantata, proces atrofije kosti privremeno se zaustavlja ili barem značajno usporava.
Može li implantat biti odbačen?
Implantat se izrađuje od titanske legure medicinskog razreda čistoće, koji je biokompatibilan. Unatoč tomu, ponekad se dogodi da implantat ne sraste s kosti. U tom slučaju implantat se izvadi i na isto mjesto postavi drugi. Vrlo je mala mogućnost da se i drugi implantat neće integrirati..
Što ako sam pušač?
Pušenje otežava zacjeljivanje implantata. Pušači mogu bez problema uspješno ugraditi implantat, međutim veća je mogućnost odbacivanja implantata.
Koliko dugo osjećam bol?
Pacijent obično ne osjeća nikakvu bol tijekom same operacije. Operacija se izvodi pod lokalnom anestezijom. Mali poslijeoperacijski bol javlja se i traje sljedeća 72 sata. Tablete protiv bolova, koje se mogu kupiti u ljekarni, trebale bi riješiti sve probleme većini pacijenata.
Kako će mi izgledati zubi tijekom tretmana?
Tijekom trajanja tretmana možete dobiti privremenu protezu da bi vaš izgled bio zadovoljavajući.
Koliko vremena treba za ugradnju implantata?
Sama ugradnja jednog implantata obično traje manje od sat vremena. Implantat se tada ostavlja da čvrsto sraste s kosti. To obično traje tri-četiri mjeseca za donju, odnosno pet-šest mjeseci za gornju čeljust. Tijekom tog perioda implantat je potpuno prekriven zubnim mesom.
Kada implantat sraste s kosti, na nj se postavlja protetski rad (krunica, most ili proteza).
Ukoliko su volumen ili gustoća kosti nedostatni, cijeli proces može potrajati do 12 mjeseci pa i više. Savjetovat ćemo Vas o tome koja je procedura najbolja u Vašem slučaju.
Koliko bi me koštala ugradnja implantata?
Cijena dentalnih implantata jako varira, ovisno o složenosti zahvata, odnosno o tomu je li potrebno dodavanje kosti ili sinus lift te o broju ugrađenih implantata.
Kolika je trajnost implantata?
Jednom kada implantat sraste s kosti, trebao bi trajati dugi niz godina brinete li se pravilno o njemu. Danas postoji velik broj implantata koji traju više od 40 godina.
Zubni implantati
Što su to zubni implantati?
Zubni implantati su umjetni korijeni zuba koji se koriste kao nosači protetskoga rada, koji nadomješta izgubljeni zub (ili zube) te zaustavlja gubitak kosti na mjestu izgubljenog zuba. Zubni implantati mogu se koristiti kao nosači za krune, mostove ili zubne proteze. Ljudi koji izgube zube često se izbjegavaju smijati ili, čak, govoriti u društvu, što mijenja njihove socijalne navike. Osim toga, gubitak zuba često ima negativan efekt na promjene prehrambenih navika zbog nemogućnosti žvakanja čvrste i vlaknaste hrane, a što vodi do sekundarnih zdravstvenih problema (izbjegavanje hrane koju treba žvakati). Nadomještajući korijen izgubljenoga zuba, zubni implantati pružaju snagu i stabilnost potrebnu za normalno žvakanje svake hrane. Osim toga, implantati prenose pritisak na čeljusnu kost, stimulirajući je na taj način, te zaustavljaju atrofiju kosti koja vodi do promjene vanjskog izgleda cijeloga lica. Protetski radovi na zubnim implantatima mogu izgledati istovjetno prirodnim zubima. Takav izgled omogućen je strukturnom i funkcijskom vezom implantata sa samom čeljusnom kosti. Implantati se, uglavnom, ugrađuju u jednom posjetu klinici, ali potreban je period oseointegracije. Oseointegracija je proces kojim implantat srasta s čeljusnom kosti. Proces sraštavanja i učvršćivanja implantata u kost obično traje tri do šest mjeseci, nakon čega stomatolog može dovršiti proces postavljanjem protetskoga rada na implantat.
Najnovije tehnologije omogućuju nam ugradnju zubnih implantata bez klasičnoga kirurškog zahvata, krvi i šavova, što znatno olakšava i skraćuje period pacijentova oporavka. Korištenjem 3D CT snimke stomatolog može isplanirati najbolji položaj, kut i dubinu postavljanja implantata prije samoga zahvata, čineći zahvat potpuno sigurnim za pacijenta. Pacijentima, kojima je potrebno ugraditi više implantata, može koristiti "kirurška šablona" koja u potpunosti precizno usmjerava postavljanje implantata. Kirurška šablona izrađuje se od akrilata i točno naliježe na postojeće zube ili čeljusni greben, kada je riječ o bezuboj čeljusti, s već pripremljenim rupama u koje su ugrađene metalne vodilice za točno određivanje lokacije, kuta i dubine postavljanja implantata. Kirurška šablona izrađuje se stereolitografskim postupkom nakon računalnoga planiranja cijeloga zahvata baziranoga na CT snimci. Takva procedura ugradnje implantata moguća je samo u slučaju kada je volumen kosti dovoljan za ugradnju implantata te nije potrebno dodavanje kosti.
Izazovi u dentalnoj implantologiji
Nedostatak kosti
Današnji najveći izazovi u dentalnoj implantologiji vezani su uz nedostatak volumena kosti. Jednom kada se izgubi prirodni zub, čeljusna kost počinje atrofirati u području gdje se prije nalazio korijen izgubljenoga zuba. Vrlo često nailazimo na situacije da, na mjestu gdje treba ugraditi implantat nema dovoljno kosti da se implantat u potpunosti smjesti pa, prije ugradnje implantata moramo pristupiti povećanju volumena kosti. Proces nazivamo dodavanje kosti ili augmentacija kosti.
Estetski izgled
Osim ponovnoga uspostavljanja potpune funkcije žvakanja, pri ugradnji implantata, također, moramo obratiti pozornost i na estetski aspekt, osobito ako se radi o prednjim zubima. Gubitkom zuba i s njim povezanom atrofijom čeljusne kosti, dolazi i do resorpcije mekoga tkiva (gingiva) koje oblaže tu kost. Ako želimo kreirati potpuno prirodan i zdrav izgled, ponekad moramo raditi transplantaciju i reoblikovanje mekoga tkiva. Taj proces zovemo soft tissue management or GTR (Guided Tissue Regeneration).
Imedijatno opterećenje (postavljanje protetskog rada odmah nakon ugradnje implantata)
Jedan od glavnih problema današnje dentalne implantologije je vrijeme potrebno da se cijeli proces dovrši. Bilo je jako puno pokušaja u kliničkoj praksi da se omogući imedijatno opterećenje, ali sve tehnike na kraju su završavale znatno lošijim postotkom uspješnosti u odnosu na klasični način. Jednom kad je implantat ugrađen u kost, potrebno je vrijeme za oseointegraciju da bi se stvorile biološke veze između implantata i kosti. Taj period traje tri mjeseca za mandibulu (donja čeljust), odnosno šest mjeseci za maksilu (gornju čeljust). Za vrijeme tog perioda implantat ne bi trebao biti opterećen nikakvim silama jer svaka sila može pokidati polako stvorene veze koje još nisu potpuno ojačale. Postoje samo dvije situacije gdje je dopušteno imedijatno opterećenje:
- Implantat s krunom u estetskoj zoni pod uvjetom da je kvaliteta kosti i primarna stabilnost implantata iznimno dobra
Standardna procedura
Faza 1 - Planiranje
Na temelju 3D CT snimke analizira se struktura i kvaliteta kosti te se određuje broj implantata, tip implantata, položaj i kut postavljanja.
Faza 2 (ukoliko je potrebna) - augmentacija kosti
Ako volumen kosti nije dovoljan da se u njega smjesti implantat, pristupa se dodavanju kosti. Dodavati se može autologna kost (uzeta od samoga pacijenta) ili umjetna kost.
Faza 3 - Ugradnja implantata
Implantat je kirurški ugrađen u čeljusnu kost. Procedura je brza i bezbolna. Izvodi se pod lokalnom anestezijom.
Faza 4 - Oseointegracija
Postavljeni implantat ostavlja se da sraste s čeljusnom kosti. Za srašćivanje je potrebno tri mjeseca za donju, a šest mjeseci za gornju čeljust.
Faza 5 - Protetski rad
Nakon oseointegracije na implantat postavljamo abutment, na koji će se kasnije cementirati protetski rad. Par tjedana nakon postavljanja abutmenta, gingiva se oblikovala oko njega te se može cementirati protetski rad.