Čime održavamo higijenu
Zubna četkica
Pri održavanju higijene oko dentalnih implantata važno je koristiti što je moguće mekšu četkicu. Prejako četkanje pretvrdom četkicom može napraviti jednaku štetu vašim desnima kao i loša higijena. Iznimno je važno redovito (najbolje iza svakog obroka) prati zube mekanom zubnom četkicom. Preporučujemo korištenje Curaprox 5460 zubne četkice, ali i svaka druga mekana četkica bit će dobra.
Interdentalna zubna četkica
Običnom zubnom četkicom održavamo higijenu (uklanjanje zubnoga plaka) većeg dijela naših usta. Međutim, područja između zuba ostaju izvan dosega zubne četkice. Zubni plak ostaje nataložen na tim područjima te vremenom uzrokuje pojavu cijeloga niza dentalnih problema. Higijenu moramo održavati sa svih strana zubnih implantata (kao i oko prirodnih zuba) te je zato prijeko potrebno korištenje interdentalne zubne četkice.
Zubni konac
Često se dogodi da nam se komadići hrane čvrsto zaglave među zubima pri jelu (vlakna mesa, sezamove sjemenke, komadi badema...). Ti ostatci hrane uglavnom ne mogu biti uklonjeni običnom ni interdentalnom zubnom četkicom. Za tu namjenu koristi se zubni konac. Radite to pažljivo da ne biste ozlijedili zubno meso primjenjujući preveliku silu pri pokušaju provlačenja zubnoga konca između zbijenih zubi.
Waterpick
Uklanja bakterije iz zubnih džepova i iz svih ostalih prostora koje obična i interdentalna četkica te zubni konac ne mogu dohvatiti. Masira zubno meso, pospješuje cirkulaciju te održava vaše desni jakima i zdravima. Vrlo je koristan osobama koje imaju zubne implantate, ljuskice, krunice ili parodontne džepove. Može se koristiti punjen običnom vodom ili tekućinom za ispiranje usta.
Dentalna higijena
Oralna higijena oko zubnih implantata vrlo je zahtjevna težite li dugotrajnim rezultatima. I pacijent i stomatolog moraju uložiti puno napora da se postignuti rezultati zadrže. Briga o dentalnim implantatima ne završava onog trenutka kada pacijent iziđe iz ordinacije. Od iznimne je važnosti da pacijent prihvati svakodnevnu rutinu održavanja oralne higijene u svojemu domu te da svoje zube i desni održava čistima.
Kod kuće
Savjetujemo pranje zuba uz redovitu uporabu zubnoga konca barem dvaput dnevno. Zubna četkica mora biti što je moguće mekša jer je nježna za vaše desni i lakše dopire do periimplantnoga područja (spoj implantata, desni i krunice) koje je najkritičnije za čišćenje. Antibakterijska je vodica za ispiranje usta apsolutno potrebna jer uništava bakterije u svim dijelovima usne šupljine. Preporučujemo Listerine (Pfizer) koji se lako može nabaviti u cijelome svijetu. Ako se usta pravilno i redovito ne čiste, dolazi do stvaranja naslaga zubnoga plaka, a u konačnici može dovesti i do gubitka samoga zuba. Ne uklonimo (očistimo) li bakterije sa zubnoga mesa, znatno se povećavaju izgledi za nastajanje parodontnih bolesti. Konzumiranjem hrane siromašne šećerom smanjuje se rizik od nastajanja karijesa. Hrana bogata kalcijem, vitaminima B3, B12, C i D može pomoći održavanju oralnoga zdravlja.
U dentalnoj klinici
Prilikom periodičnih kontrolnih pregleda stomatolog posebnu pažnju obraća području oko implantata, spoju tijela implantata i abutmenta te nakraju i samoga protetskog rada (krunica ili most). Potrebno je obaviti detaljan pregled zbog mogućih znakova upale (npr. krvarenje prilikom dodira sondom), provjeru mobilnosti implantata i radiografsko snimanje područja implantacije da bi se utvrdilo ima li promjena u volumenu kosti. To su standardne provjere stanja dentalnog implantata. Naprimjer, uspješno integriran i stabilan zubni implantat ne smije pokazivati nikakvu mobilnost. Ukoliko se pregledom utvrdi mobilnost strukture, a radiografska slika pokaže da je stanje samoga implantata uredno, onda veliku pažnju treba usmjeriti na provjeru mogućeg pucanja cementne veze kojom se krunica drži za abutment ili na vijak koji spaja abutment i tijelo implantata.